Контакти
БУРГАС 8000
ул. “Сердика” № 2 Б, ет.3, офис 4
тел/факс +359 (0) 56 845208
мобилен: +359 (0) 888 305934
е-mail: georgi_dochev@abv.bg


Глава четвърта - ПРИДОБИВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТНА ДИПЛОМИРАН ЕКСПЕРТ-СЧЕТОВОДИТЕЛ
Чл. 15. За дипломиран експерт-счетоводител може да кандидатства лице, което не е осъждано за престъпление от общ характер по глава пета и по раздел I на глава шеста от особената част на Наказателния кодекс.
Чл. 16. За придобиване правоспособност на дипломиран експерт-счетоводител може да кандидатства лице, което отговаря на следните изисквания за задължителна степен на завършено висше образование и задължителен професионален стаж в областта на счетоводството,вътрешния и външния финансов одит, като орган на данъчната администрация и/или като преподавател в областта на счетоводството,контрола и финансите:
1. счетоводно-икономическо образование с магистърска степен и 4 години стаж;
2. счетоводно-икономическо образование с бакалавърска степен и 5 години стаж;
3. друго висше икономическо образование и 7 години стаж;
4. друго висше образование и 10 години стаж. Чл. 17. Институтът на дипломираните експерт-счетоводители определя кръга от учебните дисциплини, по които кандидатите трябва да са положили изпити, преди да придобият право да се явяват на изпитите по чл. 18. Той трябва да покрива:
1. основи на счетоводството (теория на счетоводството);
2. финансово счетоводство (счетоводство на предприятието);
3. управленско счетоводство;
4. анализ на финансовите отчети;
5. финансов контрол и одиторски стандарти;
6. търговско право;
7. трудово и осигурително право;
8. финанси на предприятието;
9. икономически анализ и статистика;
10. микроикономика;
11. информационни системи и технологии. Чл. 18. (1) Диплома за дипломиран експертсчетоводител се придобива след успешно полагане на писмени и/или устни изпити пред Института на дипломираните експерт-счетоводители по:
1.счетоводство;
2. търговско право;
3. независим финансов одит;
4. данъци и социално осигуряване.
(2) Преди полагането на изпита по независим финансов одит кандидатите за дипломирани експерт-счетоводители трябва да имат най-малко З години професионален стаж като помощник-одитор в специализирано одиторско предприятие или в предприятие на регистриран дипломиран експерт-счетоводител. Стажът се доказва пред Института на дипломираните експерт-счетоводители с удостоверение, издадено от съответния дипломиран експерт-счетоводител или специализираното одиторско предприятие.
(3) Стажът по ал. 2 се включва в изисквания стаж по чл. 16. В случаите, когато кандидатът има повече от три години стаж, тези години могат да бъдат приспаданиот годините на изисквания стаж по чл. 16, както следва:
1. за кандидати със счетоводно икономическо образование, бакалавърска степен - 1 година;
2. за кандидати с друго висше образование до 3 години.
Чл. 19. (1) Лицата, успешно издържали изпитите по чл. 18, получават диплома за дипломиран експерт-счетоводител и се вписват в отделен регистър към Института на дипломираните експерт-счетоводители.
(2) Лицата, получили диплома за дипломиран експерт-счетоводител, придобиват право да подписват одиторски доклади с мнение върху финансови отчети след три години стаж в специализирано одиторско предприятие или в предприятие на регистриран дипломиран експерт-счетоводител и се вписват в отделен регистър на регистрираните одитори към Института на дипломираните експерт-счетоводители.
Чл. 20. Дипломиран експерт-счетоводител, който не е извършвал независим финансов одит в продължение на три последователни години, пол ага устен изпит по независим финансов одит, преди да започне отново одитиране на финансови отчети.
Чл. 21. (1) Лице, получило в чужбина диплома, аналогична на тази на дипломиран експертсчетоводител по този закон, и член на професионална организация, може да придобие правоспособност на регистриран одитор, да подписва одиторски доклади с мнение върху финансови отчети по този закон, ако успешно е положило писмени изпити по българско търговско и данъчно право, а при необходимост - по Международни одиторски стандарти и Международни счетоводни стандарти, пред Института на дипломираните експерт-счетоводители и има най малко три години стаж след полагане на тези изпити в специализирано одиторско предприятие или предприятие на регистриран дипломиран експерт-счетоводител в България.
(2) Лице, придобило в чужбина правоспособност да подписва одиторски доклади с мнение върху финансови отчети, може да придобие същата правоспособност на регистриран одитор и по този закон след успешното полагане на изпити по българско търговско и данъчно право, а при необходимост - по Международни одиторски стандарти и Международни счетоводни стандарти, пред Института на дипломираните експерт-счетоводители.
(3) Лицата по ал. 1 и 2 трябва да отговарят на изискванията на чл. 15.
Чл. 22. Институтът на дипломираните експерт-счетоводители организира обучение и провеждане на изпити по чл. 18, 20 и 21, като определя тяхната последователност,периодичност, начина на провеждане и системата на оценка на знанията за упражняване на професията на дипломиран експерт-счетоводител.


» Глава втора - ЦЕЛ И ПРИНЦИПИ НА НЕЗАВИСИМИЯ ФИНАНСОВ ОД
» Глава трета - ОРГАНИЗАЦИЯ, ДОКУМЕНТИРАНЕ И ЗАКЛЮЧЕНИЯ НА НЕЗАВИСИМИЯ ФИНАНСОВ ОДИТ
» Глава четвърта - ПРИДОБИВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТНА ДИПЛОМИРАН ЕКСПЕРТ-СЧЕТОВОДИТЕЛ
» Глава пета - УПРАЖНЯВАНЕ НА ПРОФЕСИЯТА НА ДИПЛОМИРАН ЕКСПЕРТ-СЧЕТОВОДИТЕЛ
» Глава шеста - ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА РЕГИСТРИРАНИТЕ ОДИТОРИ
» Глава седма - ИМУЩЕСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ
» Глава осма - ИНСТИТУТ НА ДИПЛОМИРАНИТЕ ЕКСПЕРТ-СЧЕТОВОДИТЕЛИ
» Глава девета - НАРУШЕНИЯ И НАКАЗАНИЯ
» ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
» ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Web design, web development and SEO optimization
Web design, web development and SEO optimization